Milyonlarca memurun gözü gelecek zamlara çevrildi

Milyonlarca memurun gözü gelecek zamlara çevrildi
Yılda 2 kez toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkına bağlı olarak zam alan memur ve emekliler, şimdiden yüzde 22,72'lik zammı hak etmiş durumda.

Haziran enflasyonunun belli olmasıyla birlikte memur ve emeklilerin alacağı zam oranı belli olacak. Memur ve emekli temmuz zammı için hesaplamalar, haziran ayı enflasyon verileri öncesinde milyonlarca memur ve emekli tarafından yapılmaya başladı. 2024 yılının ilk 6 aylık dönemi için yüzde 49,25 oranında maaşlarına zam alan emekliler, yılın ikinci 6 aylık döneminde ise alacağı zam oranını merak ediyor.

ALTI AYLIK ENFLASYON YÜZDE 25,46 OLARAK HESAPLANDI

Her yıl iki kez ocak ve temmuz dönemlerinde maaşlarına zam alan emekliler, 2024 yılının ilk 6 aylık dönemi için yüzde 49,25 oranında maaşlarına zam almıştı. NTV'den alınan bilgilere göre; Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs ayları için açıklanan enflasyon verisiyle birlikte 5 aylık enflasyon farkı 22,72 olarak açıklandı. Böylelikle emekliler mayıs ayı itibarıyla yüzde 22,72 enflasyon farkını şimdiden hak etmiş oldu. Son yapılan Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre 6 aylık enflasyon yüzde 25,46 olarak hesaplandı. Bu hesaplamalar temmuz ayında açıklanacak olan haziran ayı enflasyonuyla aynı doğrultuda gelirse eğer emeklilerin alacağı zam oranı, enflasyon farkına bağlı olarak yüzde 25,46 olacak.

Memur ve memur emeklileri ise haziran ayı itibarıyla yüzde 17,38 zam hakkı elde etmiş oldu. Memur ve memur emeklileri yılın ilk altı ayın toplu sözleşme ile yüzde 15 zam almıştı. Toplu sözleşme gereği ilk altı aydan doğacak enflasyon farkını da almaları gerekecek. Dolayısıyla altı aylık enflasyonun yüzde 15'i aşan bölümü enflasyon farkı olarak maaşlara yansıyacak.

Kaynak:BBN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.