Rekora koşan altın fiyatlarıyla ilgili İslam Memiş'ten yeni uyarı! Rekor görüldü ama...

Rekora koşan altın fiyatlarıyla ilgili İslam Memiş'ten yeni uyarı! Rekor görüldü ama...
Ekonomist ve altın analizcisi İslam Memiş rekora koşan altın fiyatlarıyla ilgili dikkat çeken bir tahminde bulundu. Öte yandan Memiş, yıl sonu beklentilerini de açıkladı.

Ekonomist ve altın analizcisi İslam Memiş, yine altın yorumuyla gündem oldu. Rekora koşan altın fiyatlarıyla ilgili dikkat çeken tahminde bulunan Memiş, gümüşe de dikkat çekti. Gram altının kısa vadede 2 bin lira seviyesine ulaşmasını beklediğini söyleyen ünlü ekonomist, her iki yatırım aracı için yıl sonu beklentilerini de açıkladı.

ALTINDAKİ SERT YÜKSELİŞLER DEVAM EDECEK Mİ?

Gazete Duvar'ın haberine göre; İslam Memiş, "Altın ve gümüş fiyatlarında rekor görüldü ama..." başlıklı videosunda şu değerlendirmelerde bulundu:

''Altın ve gümüşteki sert yükselişler devam edecek mi? Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyeleri görüldü. Gram altın TL 1902 TL'ye kadar yükseldi serbest piyasalarda. Gram altın 1871-76 lira seviyesinde. Bu yılki öngörüm 1880 liraydı. 1880 lira hızlıca kırılabilir, 1900'ü konuşabiliriz, yılı da 2000 liradan tamamlayabiliriz uyarılarım vardı.

Altın alma işini bu hafta bitirelim demiştim. Hem bu yıl için hedef noktamız gerçekleşti hem de agresif şekilde yükselen gram altın TL 1900'ü gördü. Önümüzdeki haftalarda görmeye devam edecek ve hedef 2000 lira seviyesi.''

adsiz2-001.jpg

2024 ÖN GÖRÜMÜZDE DEĞİŞİKLİK YOK

Memiş açıklamasının devamında; ''2024 öngörümüzde değişiklik yok. Hedefimiz 2500 lira. Hızlı yükselişte kar satışları olacaktır. Önümüzdeki hafta da aşağı yönlü hareketler olabilir ama bu düzeltme hareketleri sınırlı kalacaktır. Kısa vade için, 10 günlük süreçte 1850-1900 lirayı takip edeceğiz. Elinde altın olanlar ve altın borcu olanlar var. Elinde olanlara uyarı ayrı, ev araba almayacaksan, bu fiyatlardan bozma. Bundan bozar yerine koyarım düşüncesi yanlış. Yerine koyamazsın, malına sahip çıktı.

Fed'in faizi pas geçeceği beklenti hakim. Ons altında da bununla 2000 doları hedefleyen yükseliş var. Bu hafta 1828'e kadar gerileyen ons altının 1984'te olduğunu gözlemliyoruz. 1993'e kadar yükseldi. 1950 ve 2010 doları takip edeceğim ons altında. Altında yön yukarı.'' ifadelerini kullandı.

adsiz3.jpg

GÜMÜŞTE DÜŞÜŞLER KALICI OLMAYACAK

Gümüşte yüksek bir kar beklentisi olan Memiş, şunları söyledi:

''Gümüş bu hafta güzel performans gerçekleştirdi. 20 lira seviyesindeki düşüşlerin kalıcı olmayacağını söyledim. 24 dolar devamında 26 dolar beklentim var. 24 dolara kadar yükseldi. Bu kadar agresif yükselişten sonra kar satışları gelecektir. 23.20 destek seviyesini takip edeceğim ama hedef 26 dolar.

Gram gümüş 22.04. 22.31'e kadar yükseldi ancak serbest piyasalarda 22.50-70 lira görüldü. 20 liradan sonra 22 ve 24 lira hedef. Pozitif beklentim devam etmekte. Aralık yaklaşıyor, son sözü gümüş söyler uyarılarım vardı. Kasımın ikinci haftasında yükselme başladı, aralıkta yükselişin devam etme olasılığı yüksek.''

İlgili Haberler