Yatırımcılar dikkat! Tedbir uygulanacak hisseler belli oldu

Yatırımcılar dikkat! Tedbir uygulanacak hisseler belli oldu
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi kritik faiz kararının açıklanacağı haftaya 8 bin direncine yaklaşarak başladı

Borsa İsttanbul’da BIST 100 endeksi açılışta önceki kapanışa göre yüzde 0,83 değer kazanarak 7.918,31 puana çıktı. Açılışta bankacılık endeksi yüzde 0,92, holding endeksi ise yüzde 0,67 artış kaydetti. Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında IHLGM ve TARKM payları, bugün seans başından itibaren 19 Aralık 2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecek. IZINV payları bugünden itibaren 19 Aralık 2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek.

23 KASIMDA FAİZ KARARI BELLİ OLACAK

TCMB, Hafize Gaye Erkan başkanlığında 23 Kasım Perşembe günü toplanacak ve saat 14.00’te faiz kararını açıklayacak. Piyasaların genel beklentisi faizlerin 250 baz puan artırılacağı yönünde. IZINV payında halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan kredili işlem yasağı ve brüt takas tedbirleri de emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecek. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır.

Bu hafta tedbirleri kalkacak hisseler
Günay Caymaz’ın derlediği verilere göre bugün ATEKS, BAKAB ve FORMT için konulan kredili işlem ve açığa satış tedbiri için son gün olacak.

23 Kasım Perşembe günü, GRSEL ve ONCSM için alınan kredili işlem ve açığa satış tedbiri, CMBTN için konulan kredili işlem ve açığa satış ve brüt takas tedbiri, BSOKE için konulan kredili işlem ve açığa satış, brüt takas tedbiri ve emir paketi tedbiri sona ermiş olacak.

24 Kasım Cuma günü, CELHA, AGYO, KGYO, DYOBY, BORLS, TATEN, MHRGY için uygulanan kredili işlem ve açığa satış tedbiri gün sonunda sona erecek. INTEM ve CEMAS payları için uygulamaya alınan kredili işlem ve açığa satış ve brüt takas tedbirleri de kalkacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.