Bayram günlerinde oruç tutulur mu?

Bayram günlerinde oruç tutulur mu?
“Alo Fetva” hattı aracılığıyla vatandaşların dini konularda merak ettiği soruları yanıtlayan Diyanet, “Bayram günlerinde oruç tutulur mu?” sorusuna ne yanıt verdi?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksel Kurulu, “Alo Fetva” hattı aracılığıyla vatandaşların dini konularda merak ettiği soruları yanıtlıyor. Diyanet’in aydınlattığı sorular arasında “Bayram günlerinde oruç tutulur mu?” sorusu da yer alıyor.

Bu konuda Diyanet’in internet sitesinde yer alan cevap şöyle:

“Bayram günleri, oruç tutmanın yasak olduğu günlerin başında gelir. Ramazan Bayramının birinci gününde ve Kurban Bayramının dört gününde oruç tutmak tahrîmen mekruhtur (Mevsılî, el-İhtiyâr, 1/125-126; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, 2/375). Bugünlerde oruç tutmanın hoş karşılanmayıp yasaklanması, bayram günlerinin yeme, içme ve sevinç günleri olmasından dolayıdır. Ramazan Bayramı, bir ay boyunca Allah için tutulan orucun arkasından verilen bir “genel iftar ziyafeti” hükmündedir ve bu anlamından ötürü ona “fıtır bayramı (iftar bayramı)” denilmiştir. Ramazan Bayramının ilk günü, bir aylık Ramazan orucunun iftarı anlamına gelir. Böyle toplu iftar gününde oruçlu olmak, Allah’ın sembolik ziyafetine katılmamak anlamına gelir ki, bunun yakışıksız bir davranış olduğu ortadadır. Allah için kurbanların kesildiği Kurban Bayramı günleri de ziyafet günleridir. Hz. Peygamber (s.a.s.), teşrik günlerinin yeme, içme ve Allah’ı anma günleri olduğunu belirtmiştir (Müslim, Sıyâm, 144”

Kaynak:Mustafa KAYA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.