"Change" şifrelerini  kriminal polis çözüyor

"Change" şifrelerini kriminal polis çözüyor

Çalıntı veya hak mahrumiyeti bulunan araçları, ağır hasarlı ya da trafiğe çıkamayacak durumdaki araçların motor-şasi numaralarıyla satarak vatandaşı mağdur eden suç örgütlerinin "change" oyunu, uzman kriminal polislerin çalışmalarıyla deşifre ediliyor

Çalıntı veya hak mahrumiyeti bulunan araçları, ağır hasarlı ya da trafiğe çıkamayacak durumdaki araçların motor-şasi numaralarıyla satarak vatandaşları mağdur eden suç örgütlerinin "change" oyunu, uzman kriminal polislerin çalışmalarıyla çözülüyor. Haksız kazanç elde etmeyi amaçlayan suç örgütlerinin başvurduğu yöntemlerden biri de motor ve şasi numaralarını değiştirdikleri araçları satmak. Dolandırıcılık çetelerinin, çalıntı veya hak mahrumiyeti bulunan araçları, ağır hasarlı ya da trafiğe çıkamayacak durumdaki araçlardan aldıkları motor ve şasi numaralarıyla satmaları çok sayıda kişiyi mağdur ediyor. Polis ekipleri, suç örgütlerinin "change" olarak bilinen yöntemle vatandaşları mağdur etmeye yönelik illegal faaliyetlerini engellemek için aralıksız çalışıyor. Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde bulunan laboratuvara getirilen araçlar, alanında uzman kriminal polislerce titizlikle incelenerek gerçek kimliklerine kavuşturuluyor.

"Change" şifrelerini  kriminal polis çözüyor

ARAÇLAR 2 AŞAMADA İNCELENİYOR

Laboratuvarda görevli iz inceleme uzmanı Nejdet Ören, kriminal polis laboratuvarına gelen araçların motor veya şasi numarasında değişiklik (change) yapılıp yapılmadığını incelediklerini, daha sonra "change" araçların gerçek plaka, motor ve şasi numarasının tespit edilerek kimliklendirildiğini söyledi. Suç örgütlerinin, ağır hasarlı ve trafiğe çıkamayacak araçların motor şasi numaralarını, aynı marka, model, renk ve tipte olup çalınan veya hak mahrumiyeti bulunan araçlara aktardıklarını belirten Ören, "Bunu farklı yöntemlerle yapıyorlar. Genel olarak ağır hasarlı araçların şasi numarasını kesip çalıntı araçlara kaynakla sabitleme şeklinde ya da ağır hasarlı araçların kopyaladıkları şasi numaralarını, çalıntı araçların kazıyıp yok ettikleri şasi numarası alanına vurarak araçları 'change' yapıyorlar" diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.