Kanaat önderleri ve hayırsever iş adamları Konya'da buluştu

Kanaat önderleri ve hayırsever iş adamları Konya'da buluştu
10. Yurt Dışı Din Hizmetleri Konferansı için Konya’da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Mehir Vakfı ile Konya İl Müftülüğü tarafından düzenlenen “Hayırseverler Buluşması” programına iştirak etti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Konya’da kanaat önderleri ve hayırsever iş insanlarıyla bir araya geldi. 10. Yurt Dışı Din Hizmetleri Konferansı için Konya’da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Mehir Vakfı ile Konya İl Müftülüğü tarafından düzenlenen “Hayırseverler Buluşması” programına iştirak etti. Başkan Erbaş, programda yaptığı konuşmada, vakıflara gönül vermiş herkesin Peygamber varisi olduğunu düşündüğünü dile getirerek, İslam medeniyetinde ilk vakıf kurucusunun Peygamber Efendimiz (s.a.s.) olduğunu söyledi.

“Milletimizin aldığı dualarla imtihanları geçiyoruz”

Türk milletinin asırlardan beri farklı sorunlarla mücadele ettiğini belirten Başkan Erbaş, “Bir terör örgütü bastırılıyor, başka bir terör örgütü üzerimize salınıyor ama bu millet onlarla mücadele ediyor. Geçmişte nasıl Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da, Malazgirt’te mücadele ettiysek, bugün vekalet savaşlarıyla o gün cephede karşımızda olanlar, bugün kendileri geri planda ama bizim önümüze terör örgütlerini kurdurup, onlara destek vererek tırlar dolusu silahlarla destekleyerek üzerimize salıyor. Ama hayır yapan herkesin o yapılan hayırları ve milletimizin aldığı dualarla biz bu imtihanları geçiyoruz.” dedi.

82e60a2c-4a4c-4ffa-a9a8-6ff5b455c58a-1-1200x800.jpg

“Yüzlerce vakıf birkaç gün içerisinde deprem bölgesinde konuşlandı”

Başkan Erbaş, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerde devletin tüm kurumlarıyla sahada bulunduğunu ve vakıfların da devlete destek olduğunu anımsatarak, şöyle devam etti:

“TDV’nin mobil mutfağı orada, öbür tarafta Mehir Vakfı, diğer tarafta İHH, öbür tarafta başka bir vakıf. Yani yüzlerce vakıf birkaç gün içerisinde deprem bölgesinde konuşlandı. Bu bizim milletimize özgü bir davranıştır, anlayıştır. Bu bizim inancımızdan kaynaklanıyor. Medeniyetimizle ne kadar övünsek azdır. Her milletin başına zaman zaman musibetler, belalar gelir. O musibetler, belalar geldiği zaman da biz isyan edenlerden değiliz. Deprem bölgesinde 13-14 milyon insan etkilendi, seferber olduk. Onlar bizim akrabamız değil ama bizim kendilerine yardım etmemiz gereken insanlar.”

“Balkanlarda yaptırdığımız camilerle mührümüzü vuruyoruz”

Yurt dışında yapılan camilere ilişkin Başkan Erbaş, “Gönül coğrafyamız dediğimiz yerlerde başlattığımız camiler var. Bu camiler bizim için o kadar önemli ki adeta orada mührümüzü vuruyoruz. Balkanlar’da, Bulgaristan’da Kırcaali’de ve işte Kosova’da şimdi temelini attığımız ve artık yol seviyesini geçtiği, yukarıya doğru yükseldikçe Kosovalı Müslümanların sevincini, mutluluğunu görmeniz lazım.” diye konuştu.

4f93045a-9142-43ce-a0b0-35983246fcff-1-1200x800.jpg

“Onların gözlerini korkutmaya devam edeceğiz”

İsrail’in saldırılarından sonra Gazze'nin depremde yıkılan Hatay’dan farksız hale geldiğini söyleyen Erbaş, sözlerine şöyle devam etti:

“Kim yıktı buraları? Zalim, terörist İsrail. Peygamber efendimizin duası, ‘Ya Rabbi, zalimlerin başına zalimleri musallat eyle ve müminleri, bizleri salimen ve galiben zafere ulaştır.’ diye dua ediyoruz. Biz Filistin’i yalnız bırakabilir miyiz? Bu bize yakışır mı? Hiç bırakmadık ki. Bugün 7-8 milyonluk İsrail’in orada, milyonlarca Müslüman’ın gözü önünde binlerce çocuğu, kadını, masum insanı öldürebilmesi mümkün mü? Kim var arkasında? Haçlılar var, siyonist Yahudiler olduğu gibi siyonist Hristiyanlar var. Ve nüfusları 500 milyonu aşkın. Siyonist Hristiyanlar, siyonizmi istismar ederek, kullanarak İsrail’i kurdur ve bugün ileri karakol olarak kullanıyor siyonist Hristiyanlar. Dolayısıyla bizim bütün Müslümanlar olarak bunları göz önünde bulundurmamız lazım. Bizim askerimizi şehit eden, Mehmetçiğimizi, şanlı ordumuzun mensuplarını, 30-40 senedir şehit eden PKK’lılara tırlar dolusu silahı siyonist Hristiyanlar ve Haçlılar gönderiyor. Onların derdi büyük ve onların derdi Türkiye. Son yıllarda Türkiye’ye yönelik bu saldırılar niye arttı? Bu Türkiye’nin geliştiğini ve büyüdüğünü gösterir. Türkiye’nin onların gözlerini korkuttuğunu gösterir. Onların gözlerini korkutmaya devam edeceğiz inşallah hep birlikte.”

“Milli manevi duyguları her zaman üst seviyede olacak çocuklar, gençler yetiştirmemiz lazım”

Başkan Erbaş, Türkiye büyüdükçe düşmanlarının da arttığını belirterek, “Birliğimizi, beraberliğimizi arttırmamız lazım. Vakıf anlayışımızı daha da arttırmamız lazım. Milli manevi duyguları her zaman üst seviyede olacak çocuklar, gençler yetiştirmemiz lazım. Vatan sevgisi, ezan sevgisi, bayrak sevgisi, ibadetli gençler, şehitlik ruhuna sahip olan gençlere yatırımlarımızı artırmamız lazım. Bu bizim için beka meselesi.” ifadelerini kullandı. Programa, Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Diyanet İşleri Başkanlığı üst düzey yöneticileri katıldı.

Kaynak:BBN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.