Konya'da bulunan ve dünyanın tanıdığı binanın hikayesi ortaya çıktı

Konya'da bulunan ve dünyanın tanıdığı binanın hikayesi ortaya çıktı
Dünyanın en prestijli organizasyonları arasında yer alan Şeb-i Arus Törenlerinin gerçekleştirildiği, 3 bin kişi kapasiteli, dünyanın en büyük kapalı Sema Salonu bulunan Mevlana Kültür Merkezi'nin ilginç bir yapım hikayesi var.

Bu yıl Vuslat Vakti temasıyla işlenecek olan Hz. Mevlâna'nın 750. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri'ne artık sayılı günler kaldı. Peki törenlerin yapıldığı Mevlana Kültür Merkezi'nin ilginç bir yapım hikayesi var... Peki bu bina nasıl yapıldı?

sema.jpg

TEMELİ 1993 YILINDA ATILDI

Konya Büyükşehir Belediyesi'nden alınan bilgilere göre, ""Gel" çağrısına kulak vererek dünyanın dört bir tarafından şehrimizi teşrif eden Hazret-i Mevlâna dostlarını agırlayan bu mekanın yapımı uzun yıllar boyunca ülke ve şehir gündemini işgal etmiştir. Yüzyıla yaklaşan geçmişiyle ülkemizin en köklü uluslararası çapta etkinliği olan "Hazret-i Mevlana'yı Anma Törenlerinin anma iklimine uygun mekanda icra edilmesi amacıyla ilk olarak 1980'li yıllarda çalışmalar başlamıştır. "Mevlana Kültür Merkezi Proje Yarışması "17 Eylül 1990'da yapılmış, 69 projeden birinciliği Prof. Dr. Hasan Şenel kazanmıştır. İnşaatının temeli 1993 yılında atılmış lakin 10 yıllık süre içerisinde yalnızca %35.lik kısmı tamamlanabilmiştir.

mevlana-kultur-merkezi-1619276909-126daa2d9bf55b8d4064.jpg

Dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 6 Haziran 2003'deki incelemeleri sırasında inşaatın süratle bitirilmesi talimatını vermiştir.8 Haziran 2004'de Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi arasında düzenlenen protokolle Mevlâna Kültür Merkezi inşaatını belediyemiz devralmış ve ihaleye çıkararak kalan kısmını çetin kış koşulları içerisinde rekor bir süre ile 100 günde tamamlamıştır. İnşaatta yaklaşık bin kişi 24 saat çalışmıştır. Bu mekân, 59. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Başbakanı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 12 Aralık 2004 tarihinde açılışı yapılarak hizmete sunulmuştur. Yaklaşık 400 bin kişinin yararlandığı etkinliklerin yapıldığı Mevlana Kültür Merkezi, 108 bin metrekarelik bir alan içerisine inşa edilmiştir. 8 blokta 3 bin kişi kapasiteli dünyanın en büyük Kapalı Sema Salonu, 2.500m. ana giriş ve fuaye alanı, sergi ve kafeterya alanları, 600 kişilik Sultan Veled Salonu ile Büyükşehir Belediyemiz ve Kültür Bakanlıgımızın çeşitli hizmet birimleri yer almaktadır. Ayrıca Açık Sema Salonu ve 400 araçlık otoparkı bulunmaktadır."

Kaynak:MUSTAFA KAYA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.