Selçuk Üniversitesinin geliştirdiği yerli ve milli aşı  İnsan deneyi başlıyor!

Selçuk Üniversitesinin geliştirdiği yerli ve milli aşı  İnsan deneyi başlıyor!

Selçuk Üniversitesi tarafından geliştirilen inaktif Covid-19 aşı adayının Faz-1 insan deneyi çalışmaları başlıyor. Ankara Şehir Hastanesinde yürütülecek çalışmalar yerli ve milli aşı için umut ışığı olacak

SELÇUK ÜNİVERSİTESİNİN AŞISI

Yerli ve milli Covid-19 aşı adayının Faz-1 çalışmalarının yürütüleceği Ankara Şehir Hastanesi Klinik Araştırmalar Merkezi’nde aday aşılar test edilecek. Aşı veya ilaç adayına gönüllü olmak isteyen vatandaşların gerekli testleri geçmesinin ardından merkezde takipleri başlayacak.  Güvenlik ve hijyen noktasında tüm tedbirlerin alındığı merkezin ilk araştırma adayı da Selçuk Üniversitesinde Prof. Dr. Osman Erganiş ve ekibi tarafından geliştirilen inaktif Covid-19 aşı adayı oldu.

KURTULUŞ İÇİN UMUT OLACAK

Bilim Kurulu Üyesi Merkez Sorumlusu Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, “Klinik araştırma fazları sürecinde Selçuk Üniversitesinden Prof. Dr. Osman Erganiş hocamızın geliştirmiş olduğu aşının Faz-1 çalışmalarıyla önümüzdeki günlerde bu sürece başlayacağız. Bütün çalışmaların olumlu sonuçlanması halinde; bu aşıların da önümüzdeki aylarda, pandemiden kurtuluşumuzda çok büyük yarar sağlayacağını da umuyorum” şeklinde konuştu.

50 GÖNÜLLÜ AŞI OLACAK!

Klinik Araştırmalar Merkezi’nde Sorumlu Araştırmacı olarak görev yapan Farmakoloji Uzmanı Uzm. Dr. Ekmel Olcay, “Gönüllüler, Ankara Şehir Hastanesi’nin kendi web sitesi üzerinden bize rahatlıkla ulaşabilirler. Sayı şu an binleri bulmuş durumdadır. Gönüllülerde beklenen ana koşullar; 18-55 yaş aralığında olmak, bir cinsiyet farkı gözetmiyoruz kadın erkek herkes başvurabilir. Sigara içmemesi ön koşulumuz ve daha evvel Covid-19 geçirmemiş olmaması veya geçirdiyse herhangi bir titrenin olmaması ana kural. Ondan sonra zaten gönüllü havuzundan davet ettiklerimizi EKG’den başlayarak, ayrıntılı olarak check-up yapacağız ve geçebilenleri çalışmaya davet edeceğiz. Bu çalışma da 50 kişi olarak planlanmış durumda” açıklamalarında bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.