NADİDE SULTAN BBN HABER’E KONUŞTU

NADİDE SULTAN BBN HABER’E KONUŞTU

Seslendirdiği birçok parça ile gönüllerde taht kuran sevilen sanatçı Nadide Sultan, BBN Haber’in ilk sayısına özel röportaj verdi.  Sultan, Konya’nın kendisi için önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayarak sorularımızı yanıtladı

“AİLEM MÜZİK OKUMAMI İSTEMEDİ”
Nadide Sultan, sanat dünyasına atılma hikayesini anlatarak, ailesinin ortaokul ve lise yıllarında müzik okumasını istemediğini söyledi. Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ndeki arkadaşları ile birlikte kurdukları orkestranın, kendi hikayesini tamamen değiştirdiğini söyleyen Sultan sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Kendimi bildim bileli şarkı söylemeyi, müzik dinlemeyi çok sevdim. Müzik okumayı istiyordum, ailem ortaokul ve lisede müzik okumamı istemedi. Bu nedenle okulun yanında müzik okumaya devam ettim. Bunlar ortaokulda özel kanun ve repertuvar dersleri, lisede Üsküdar Musiki Cemiyeti ve Marmara Müsiki Cemiyeti yine özel kanun dersleri ile devam etti. Lise bitince Müjdat Gezen Sanat Merkezi “Klasik Türk Müziği” bölümü, sonrasında vokal ve solist olarak da sahne hayatım başladı. Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ndeki arkadaşlarımla orkestra kurduk ve ilerleyen süreçlerde ünlü sanatçılara vokal yapma imkânı buldum. Akabinde stüdyo vokalistliği geldi ve 1997 yılında ilk solo albümümü Garo Mafyan’ın müzik direktörlüğünde yaptım.”

“KONYA BENİM İÇİN ÇOCUKLUĞUM DEMEK”
Konya’nın kendisi için önemli bir yere sahip olduğunu belirten Sultan, Konya’ya geldiğinde mutlu hissettiğini belirtti. Sultan, “Konya doğumlu olmamama rağmen bütün akrabalarım orada olduğu için yazları hep Konya ya giderdik. Konya benim için çocukluk demek, iğde ağaçları demek, Mevlana demek, anneannemin bahçesinden kopardığımız mis kokulu domatesler demek, elmalar demek, tadını unutamadığım yemekler demek... Konya’dan bir teklif geldiğinde programım uygun değilse bile uydurmaya çalışırım. Çünkü Konya ya geldiğimde çok mutlu oluyorum” dedi.

“ETLİEKMEK VAZGEÇİLMEZİM”
Nadide Sultan, Konya’ya her gelişinde etliekmek yemeden gitmediğini ifade ederek tatlı seçimini ise sac arasından yana kullandığı ifade etti.  Bamya çorbasının da vazgeçilmezleri arasında olduğunu belirten Sultan, Konya’nın her zaman yerinin ayrı olduğunu söyledi.

 “ŞEB-İ ARUS PROGRAMLARI ÇOK ETKİLEYİCİ”
Nadide Sultan Konya’ya geldiğinde ilk ziyaret yerinin Mevlana Türbesi olduğu belirterek burada huzur bulduğunun da altını çizdi. Sultan sözlerini şöyle sürdürdü; “Konya’ya geldiğimde ilk ziyaret yerim mutlaka Mevlana Türbesi olur. Birkaç defa Şeb-i Arus’a katılma fırsatı buldum. Gerçekten çok etkileyiciydi.” Bunun dışında akrabalarımın çoğu Meram’da olduğu için yaz akşamları Meram’ı gezerim. Aslında çok merak ettiğim ve gitme fırsatı bulamadığım Çatalhöyük’ü de en kısa sürede ziyaret etmek istiyorum.” 

“MÜZİK PİYASASI ÇOK DEĞİŞKEN”
Müzik piyasasının değişken olduğunu belirten Nadide Sultan, bu durumun avantajlarının olduğu gibi dezavantajlarının da olduğunu ifade etti. Sultan,“ Müzik piyasası gerçekten çok değişken. Çünkü birçok platformdan icra ediliyor. Bu sayede hem zorluklar ortaya çıkıyor hem  de kendine özgü şeyler şans bulabiliyor. Önceden kendine yer bulamayan sanatçılar şimdi kendi kanallarından  müzik  yapıp seslerini duyurabiliyorlar. Bence bu heyecan verici” ifadelerine yer verdi. 

“SAHNEDE RAHAT VE KAYGISIZ OLUYORUM”
Sahnede ve evdeki Nadide Sultan arasında farklılıklar olduğunu söylen Sultan, “Hem aynı, hem çok farklı diyebilirim. Yani teknik olarak ikisi de benim. Eminim beni tanıyanlar daha iyi anlatacaktır. Sadece sahnede çok daha rahat ve kaygısız oluyorum” diye konuştu.

“BBN HABER KONYA’YA HAYIRLI OLSUN”
Nadide Sultan, Konya basınını da yakından takip ettiğini söyleyerek BBN Haber’e güzel dileklerini iletti. Sultan, “BBN Haber Konya’mıza hayırlı uğurlu olsun. Memleketimde böyle oluşumların haberlerini almak beni çok mutlu ediyor” dedi.

Ayşegül Ertul

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.