Gelecek Partisi Doğu Türkistanlı Türkmenleri dinledi

Gelecek Partisi Doğu Türkistanlı Türkmenleri dinledi

Gelecek Partisi Konya İl Başkanlığında düzenlenen programa, Programa Konya İl Başkanı Hasan Ekici, İl Başkan Yardımcıları, Satuk Buğrahan İlim ve Medeniyet Vakfı Konya şube Başkanı Abdulahad Udun ve Konya’da yaşayan Doğu Türkistanlı öğrenciler katıldı.

Doğu Türkistanlı Türkmenlerin çektiği sıkıntıların ele alındığı Programda bir konuşma yapan Hasan Ekici: “ Doğu Türkistan bizim kalbimizi yüreğimizi dağlıyor, İnşallah bu zulümler bir gün biter diye dua ediyoruz ama duadan da önce tabi ki mevcut Birleşmiş Milletler gibi kurumlar dahil Uluslararası hukuk ve Uluslararası ilişkiler çerçevesinde konuyu Dünya gündemine getirirken maalesef Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bu konuda şu anda İktidar olan Ak Parti’nin, MHP’nin ve ortaklarının duruşu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Vatandaşlarını üzüyor, Üzmekten ziyade kahrediyor. Sessiz kalması bir yana 2017 de Uygurlu Kardeşlerimizin geri iadesini öngören bir anlaşmayı imzalayarak Vatandaşlarımızın ve Soydaşlarımızın gururuna dokunan bir cürûme imza atabiliyor maalesef ama ümitsizliğe kapılmayın Gelecek Partisi olarak Genel Başkanımız Ahmet Davutoğlu zaten yıllardır Doğu Türkistan konusunda, Uygurlu soydaşlarımızın sorunları konusunda sürekli duyarlı bir şekilde her platformda bunları gündeme getirdi ve getirmeye de devam edeceğiz.

Genel Başkanımız tüm konuşmalarında Doğu Türkistan’da yaşanan soykırımı ve zulmü gündeme getiriyor. Bizler de Gelecek Partisi Konya İl Teşkilatları olarak her platformda sizlerin dili olmaya sizlerin sıkıntılarını anlatmaya gayret edeceğiz. Doğu Türkistan soykırımı bizim temel konularımızdan birisi, gücümüz yettiğince maddi manevi sizlerin yanındayız. İnşallah iktidara geldiğimizde de daha aktif bir politika ile oradaki sorunların çözümü noktasında hukuki ya da devlet olarak uluslararası platformda öncü bir rol oynayacağız bundan hiç şüpheniz olasın. Mevcut iktidar her ne kadar da bu çalışmalarımızdan rahatsızlık duysa da kamuoyunda soydaşlarımızın yaşadığı zulmü gündeme getirmeye devam edeceğiz” Dedi.

Kendisi de Çin zulmünden kaçarak ülkemize sığınan ve Konya’da yaşayan Doğu Türkistanlıların sözcüsü, Satuk Buğrahan İlim ve Medeniyet Vakfı Konya şube Başkanı Abdulahad Udun’da yaptığı konuşmada “Doğu Türkistan konusunu her fırsatta gündeme getiren ve Uygur Türklerinin sesi olan Genel Başkan Sayın Ahmet Davutoğlu ve tüm teşkilat mensuplarına teşekkürlerimi bildiriyorum. Biz Konya’da yaklaşık şu an Yüz’e yakın aile olduk. 2015 yılında ilk olarak ben geldim sonra diğer arkadaşlar geldi. Üniversite de okuyup mezun olanlarla birlikte Yüz aile, Çocuklarla birlikte üç yüz elli ila dört yüz civarında Uygur Türk’ü şu an Konya’da ikamet etmekteyiz. Buradaki arkadaşlarımızın tamamı burada Üniversite okuyor. Türkiye’de Doğu Türkistan’daki soykırım ve zulmü anlatırken bile biz de ne yapacağız konusunda çok zorlandığımız bir duruma geldik. Bu kapsamda da Az Önce Başkanımın da bahsettiği gibi, Türkiye’de yaşayan Uygur Türklerini tedirgin eden Sözleşme hakkında iade konusu. Bu konuda bizlere destek için daha önce Selçuklu teşkilatı On bin’in üzerinde bir imza toplamıştı. Şu anda ise Türkiye genelinde bir imza kampanyası yürütülüyor. Bunun için ve buradaki Uygur Türklerine maddi manevi sahip çıktığınız için sizin nezdinizde Gelecek Partisi’nin tüm teşkilatlarına ve Genel Başkan Sayın Ahmet Davutoğlu’na ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Burada yaşayan Uygurlu kardeşlerimizin 2017 yılı itibari ile aileleri ile tüm bağlantılarının kesilmesi nedeni ile ne durumda olduklarını bilmiyorlar. Doğu Türkistan da çok büyük işkenceler yaşanıyor. Mesela sizin tutuklanıp kamplara götürülmeniz ya da Cezaevine atılmanız için eğitim amacı ile bile Türkçe, Urduca ve Arapça öğrenmeniz bile bir neden olabiliyor” Dedi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.