Yokuş’tan SÜ’de kaldırılan isimlere tepki

Yokuş’tan SÜ’de kaldırılan isimlere tepki

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Selçuk Üniversitesi’nde 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve ilk YÖK Başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacı isimlerinin silinmesini TBMM’de gündemine taşıdı.

Konya Selçuk Üniversitesi Senatosu, 10 Mart 2021 tarihli toplantısında üniversitenin kuruluşunda büyük emeği olan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in ismini taşıyan kültür merkezinin isminin Sultan Alparslan Kültür Merkezi, Sıhhat Bilimleri Fakültesi Prof. Dr. İhsan Doğramacı Uygulama Anaokulu’nun isminin ise Nasrettin Hoca Anaokulu olarak değiştirilmesine karar vermişti.

YOKUŞ, KONUYU TBBMM’DE GÜNDEME GETİRDİ

Üniversitenin kararına tepki gösteren İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, konuyu meclis gündemine taşıdı. TBMM kürsüsünde yaptığı konuşmada Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy’a sert sözlerle yüklenen Yokuş, şunları söyledi:

“Konya'mızın en önemli üniversitelerinden biri Selçuk Üniversitemiz. Oraya bir rektör atadınız, "yandaş ve candaş" diye bir arkadaşı atadınız. Yozgat'ta milletvekili adayınız oldu, seçilemedi. "Canım, vekil olamadıysan seni rektör yapalım." Metin efendiyi rektör yaptınız. Metin Bey geldi Konya'ya… 1975 yılında rahmetli Demirel'in kurduğu en güzide üniversitelerimizin birine liyakati olmayan, tecrübesi olmayan, yandaş olma dışında hiçbir ilmî şeyi olmayan bir adam. İlk yaptığı iş, bütün dekanların, sekreterlerin, hepsinin istifasını almak. Ya, kardeşim, derdine ne oldu? Onlar da sizin iktidarınızın atadığı eski rektörün adamlarıydı”

Yokuş’tan SÜ’de kaldırılan isimlere tepki

“ÇİZ ÇİZ NEREYE KADAR”

Türkiye’ye hizmet eden önemli devlet adamlarının isimlerinin kurumlardan kaldırılmasının Cumhuriyet ile kavga etmek olduğunu ifade eden Yokuş, "Rahmetli Süleyman Demirel'in adını Kültür Merkezi’nden kaldıralım. Ne gerek var ya!" Bir de nasıl olmuşsa, İhsan Doğramacı Bey'in, rahmetlinin ismi de orada bir yere yazılmış, bir kreşe yazılmış. "Canım, bunu da kaldıralım. Ne gereği var!" Çünkü bizim derdimiz ne? Cumhuriyetle kavga etmek. Atatürk'ü kaldırıyoruz, ilkelerini kaldırıyoruz, "Ne mutlu Türk'üm diyene" demeyi kaldırıyoruz. E, canım, bu ülkeye Demirel hizmet etmiş, kaldır; Doğramacı hizmet etmiş, kaldır, çiz, çiz. Nereye kadar” şeklinde konuştu. 

“TAŞ ÜSTÜNE TAŞ KOYANI KUCAKLAYALIM”

 

Selçuk Üniversitesi Rektörü Metin Demirel ve Doğramacı isimlerinin kaldırılmasından vazgeçilmesi çağrısında bulunan Yokuş, “Yarın, hepimiz Hakk'a kavuşacağız. Vallahi, sizin isimlerinizi de, o yere göğe sığdıramadığınız reisinizin de ismini birileri siler. Gelin, bundan vazgeçelim. Bu ülkeye beş bin yıllık tarihimiz boyunca hizmet etmiş Türk büyüklerine, hepsine değer verelim. İlim, bilim adamlarını ayırmayalım. Taş üstüne taş koyanı kucaklayalım. Türk birliği böyle olur, insanlık böyle olur, adalet böyle olur. Gelin, bir kere bunu yapalım, bir kere” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.