Baraj suyunun çekilmesiyle ortaya çıkan Selçuklu mirası: Altınapa Hanı 

Baraj suyunun çekilmesiyle ortaya çıkan Selçuklu mirası: Altınapa Hanı 

Selçuklu Devleti dönemine ait Altınapa Hanı, Altınapa Barajı'nın suyunun çekilmesinin ardından 2017 yılında ortaya çıktı.

Yaklaşık 3 yıl önce; Konya’ya 1950’li yılların başında halkın içme suyu ihtiyacını karşılaması amacıyla yapılan Altınapa Barajı'nda yağışların azalmasıyla su seviyesi düştü. Suyun çekilmesiyle beraber Anadolu Selçuklu Devleti dönemine ait 816 yıllık Altınapa Hanı ortaya çıktı. Yaklaşık 50 yıldır suyun altında kalan Altınapa Hanı havadan görüntülendi. Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Dç. Dr. Yaşar Erdemir, Altınapa Han'ın en talihsiz hanlardan biri olduğunu söyledi. Erdemir, "Bu han 1201 yılında Selçukluların önemli ünlü komutanlarından Şemseddin Altunapa tarafından yaptırılmıştır. Bu bakımdan ticaret yapılarının önemli gruplarından birini oluşturur. Ne yazık ki en talihsiz hanlardan birisidir. Bunlara menzil hanı diyoruz. Çok perişan bir haldedir, barajın içinde kalmıştır. Karabatak gibi kah görünür kah görünmez. Zaman zaman sular çekildiğinde suyun üstüne çıkar. Sular yükseldiği zamanda sular altında kalır” şeklinde konuştu.

Baraj suyunun çekilmesiyle ortaya çıkan Selçuklu mirası: Altınapa Hanı 
Altınapa Hanı'nın 8 asırdan beri bütün bu olumsuzluklara rağmen zor şartlara göğüs gerebilen, ayakta kalabilen en önemli sağlam yapılardan birisi olduğunu kaydeden Yrd. Dç. Dr. Yaşar Erdemir, "Bu sebeplerden birisi kesme taşlardan yapılmış olması, diğer bir sebebi de Horasan harcıyla inşa edilmiş olmasındandır. Yoksa günümüze kadar bu kadar zor şartlarda gelmesi mümkün değildi. Bu hanın böyle bir kaderi var, bazen görünüyor, bazen görünmüyor. Kışın sert geçtiği zaman yağmur, karın bol olduğu zaman epey bir bu hanı görmek mümkün değil. Ama suların az olduğu kurak bir kış geçirildiği zaman genelde üst kısımlar hiç olmasa örtü kısımlarını kısmen mümkün olabiliyordu” dedi.

Baraj suyunun çekilmesiyle ortaya çıkan Selçuklu mirası: Altınapa Hanı 
Altınapa Barajı; Meram Çayı üzerinde, sulama ve içme suyu temini amacı ile 1963-1967 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır. Kaya gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 325.000 m³, akarsu yatağından yüksekliği 32,00 m, normal su kotunda göl hacmi 15,00 hm3, normal su kotunda gölalanı 2,20 km²'dir. 1.400 hektarlık bir alana sulama hizmeti vermekte, yılda 38 hm3 içme-kullanma suyu temini sağlamaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.