Pancar üreticisinin beklentisi yüksek! Tonu 3 bin lira olsun önerisi

Pancar üreticisinin beklentisi yüksek! Tonu 3 bin lira olsun önerisi
2023 yılı şeker pancarı alım fiyatının ton başına bin 855 lira olurken, 2024 yılında beklenti 3 bin liraya çıktı.

Konya Pancar Ekiciler Kooperatifinde Mali Genel Kurulun seçimli genel kurula dönüştüreceği iddiaları kamuoyunda tartışılırken, Ziraat Mühendisi Arslan Üstündağ, başkanlığa aday olduğunu açıklamıştı. Pankobirlik için ilk adaylığını açıklayan isim olan Üstündağ, pancar beklentisi ile ilgili görüşlerini belirtti.

TONU 3 BİN LİRA OLMALIDIR

Çiftçilerin birçok sorunun bulunduğuna da dikkat çekerek pancar üreticisinin en büyük sorununun taban fiyatları olduğunu dile getiren Üstündağ, 2024 yılında pancar alım fiyatının üreticimizin zarar etmemesi için ton başına en az 3 TL olması gerektiğini kaydetti. Üstündağ, "Geçen yıl pancarı alım fiyatını ton başına 1 lira 855 kuruştu. Bu yıl açıklanacak pancar alım fiyatı en az ton başına 3 TL olmalıdır. Bunun altında bir fiyat açıklanırsa pancar üreticimiz zarar edecektir. Zaten girdi maliyetleri yüksek olduğu için çiftçilerimiz maliyetini kurtaramaz hale gelecektir. Çiftçimiz ekonomik olarak sıkıntılar içinde yaşıyor ve yarın ne olacak endişesi taşıyor. Diğer taraftan pancar kotası konusunda da girişimlerimiz olacak. Pancar kotasını kaldırmayı düşünüyoruz" dedi.

Kangal ve Soma Santralleri

Gazetecilerin sorusu üzerine Soma ve Kangal Santralleri ile ilgili de açıklama yapan Üstündağ, her iki santralinde ülkemiz için bir değer olmasına rağmen, kooperatife ekonomik anlamda büyük zarar verdiğini söyledi. Üstündağ, bu özelleştirmelerden kooperatifin zarar ettiğini ancak bu zararı ortadan kaldırmak için çözümlerinin olduğunu da dile getirdi.

Kaynak:Veli SÖYLEMEZ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.