Çiçek yaprakları neden sararır? Çiçek yapraklarında oluşan sararmayı yok eden yöntem

Çiçek yaprakları neden sararır? Çiçek yapraklarında oluşan sararmayı yok eden yöntem
Çiçek yapraklarının sararması, genellikle bitkinin yaşlanması, hastalıklar, zararlı böcekler veya besin eksiklikleri gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Bu durum, bitkinin sağlığını ve görsel estetiğini olumsuz etkileyebilir. Ancak, çiçek yapraklarında oluşan sararmayı yok etmek için bazı yöntemler bulunmaktadır.

Çiçek yapraklarındaki sararmayı önlemek için öncelikle bitkinin ihtiyaç duyduğu su ve besin maddelerini sağlamak önemlidir.

Lezzet.com.tr'de yer alan içerikte; Bitkilerde oluşan sararmaların nedenleri sıralandı. İşte o nedenler

Nem Dengesini Kontrol Edin

2-sulg.jpg

Bitkinin yapraklarının sarıya döndüğünü fark ettiyseniz, stres belirtileri olup olmadığına bakın. Bitkilerde stres faktörü çok fazla veya çok az sudur. Bitkinin nemini kontrol etmek için, toprağa 1 cm kadar parmağınızı sokun. Toprağın altı hala kuruysa az suluyor, çok nemliyse çok fazla suluyorsunuz demektir.

İstenmeyen Haşereleri Atın


Sararan yaprakların en yaygın sebeplerinden biri de haşere enfeksiyonudur. Küçük böcek veya örümcekler, bitkinizi hasta ediyor olabilir. Bu durumda bitkiler için uygun bir haşere ilacı kullanabilirsiniz. Eğer yapraklarda küçük delikler varsa, bitkinizde böcek veya örümcek olduğunu daha net anlayabilirsiniz. Enfeksiyonu temizlemek için, etkilenen dalları budayın.

Güneş Işığı


Bitkinin sarıya dönmesinin muhtemel nedenlerinden biri de, yeterli miktarda güneş ışığı alamamasıdır. Evinizde çok fazla doğal ışık yoksa, bitkiniz gölgeli bir köşede duruyorsa, güneşli bir noktaya taşımayı düşünebilirsiniz. Bazı bitkiler yer değiştirme konusunda hassas olduğu için, sonraki günlerde bitkinizi izleyin.

Soğuk Havadan Koruyun


Birçok bitki soğuk hava ve klimadan hoşlanmaz. Soğuk hava alan çiçeğin yaprakları kısa sürede sarıya döner. Bu yüzden çiçeklerinizi klima veya soğuk bir pencere karşısına koymayın.

Toprak

Bitki, ihtiyaç duyduğu besin maddelerini topraktan alır. Yapraklarda sararma varsa, toprakta besin eksikliği olabilir. Gübre yanıklarından kaçınmak için toprağına dikkat edin. Çiçekçilerin önerdiği toprakları kullanmaya özen gösterin. Toprakta yeteri kadar vitamin ve mineral olmaması da sararmaya yol açar. Bu durumda besin maddeleri bakımından zengin toprakları tercih etmeniz gerekir.

Diğer Yapraklar


Bitkinizin yapraklarında sararma görüyorsanız, bu yaprakları dikkatli bir şekilde budamanız gerekir. Çünkü orta noktadan başlayan sararmalar, kısa süre içinde diğer yapraklara da yayılacaktır. Yaprağı budamak ise, hastalıkların bitkinin tamamına geçmesini engeller.

İlgili Haberler

Kaynak:BBN