Paranız boşa gitmesin. Bal sahte mi gerçek mi nasıl anlaşılır? İşte balın gerçek olduğunu gösteren işaretler

Paranız boşa gitmesin. Bal sahte mi gerçek mi nasıl anlaşılır? İşte balın gerçek olduğunu gösteren işaretler
Sahte Bal Tuzağına Düşmeyin: Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?

Bal, doğanın bize sunduğu en lezzetli ve şifalı ürünlerden biridir. Ancak son yıllarda piyasada sahte bal satışı oldukça yaygınlaşmış durumda. Peki, paranız boşa gitmesin ve sağlığınızı riske atmayın diye gerçek balı sahtesinden nasıl ayırt edebilirsiniz?

İşte size yardımcı olacak bazı önemli ipuçları:


Ambalajı İncelemek:


Balın gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu anlamak için, uygulamanız gereken ilk adım ambalajını incelemek. Bal kavanozunun üzerinde 'bal kodeksine uygundur' yazısı yazıyorsa, balın güvenli olduğunu anlayabilirsiniz. Ancak içindekiler bölümüne de mutlaka göz atmanızı öneriyoruz. Eğer içindekiler kısmında 'fruktoz şurubu, glukoz şurubu, glikoz' gibi maddeler bulunuyorsa, balın katkı maddeli olduğunu anlayabilirsiniz.

Barkod Okutmak:


Teknoloji, hayatımızın her alanında bize destek oluyor. Barkod okuyucu programlar sayesinde, kavanozun üzerinde bulunan kodları okutarak üretim yerine bakabilirsiniz.

Rengine Dikkat!


Sahte bal, gerçek bala göre daha açık renklidir. Bu yüzden rengi açık olan ballardan uzak durmanızı öneriyoruz. Fakat, her koyu renkli bal da gerçek değildir. Sahte bal üreticileri, katkı maddeleriyle balın rengini koyulaştırabilir. Bu nedenle diğer teknikleri de bilmenizde fayda var.

images-001.jpg

Şekerlenme:


Gerçek bal, buzdolabında 30 gün beklediğinde şekerlenmeye ve tereyağı kıvamına gelmeye başlar. Balı beklettikçe tabandan yukarıya doğru şekerlendiğini görüyorsanız, sahte olma ihtimali düşüktür. Balın gerçek olup olmadığını görmek için o kadar beklemek istemiyorsanız, diğer yöntemlere başvurun.

Akışkanlık Testi:


Balın gerçek olup olmadığını anlamak için, uygulanan yöntemlerin başında akıtma testi gelir. Bir kaşık balı kavanozun içine doğru yavaşça akıtın. Eğer bal kesilmeden uzun bir şekilde akıyorsa gerçek, kesik kesik akıyorsa sahtedir.

Ilık Su Testi:


Bir bardak ılık suyun içerisine, bir çay kaşığı bal akıtın. Bal suyun içinde olduğu gibi duruyorsa gerçek, çözünüyorsa sahtedir.

Yakma Testi:


Bir kibriti hafifçe balın içerisine batırın. Ardından kibriti yakın. Eğer bal değdirdiğiniz kibrit yanmaya başladıysa bal gerçek ve saftır, yanmıyorsa sahtedir.

Unutmayın, gerçek bal hem lezzetli hem de şifalı bir besindir. Bu ipuçlarını takip ederek sahte baldan uzak durabilir ve sofranıza gerçek balın tadını taşıyabilirsiniz.

Kaynak: Lezzet.com.tr

Kaynak:BBN