Bilge Sebilcioğlu

Bilge Sebilcioğlu

BİZ DOĞAYI KORURSAK DOĞA DA BİZİ KORUR

BİZ DOĞAYI KORURSAK DOĞA DA BİZİ KORUR

BİZ DOĞAYI KORURSAK DOĞA DA BİZİ KORUR
Geçtiğimiz pazar dünya çevre günü idi. Bundan 50 yıl önce, İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen ve çevreyle ilgili ilk uluslararası toplantı olma özelliğine sahip Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan kararla 5 Haziran, çevrenin korunması konusunda dünya çapında farkındalık yaratılması ve eylemde bulunulması amacıyla “Dünya Çevre Günü” olarak kabul edildi.
“SADECE TEK BİR DÜNYA VAR”
5 Haziran Dünya Çevre Günü teması Türkiye'de bu yıl “sadece tek bir dünya” olarak seçildi.
Evrende milyarlarca galaksi var. Galaksimizde milyarlarca gezegen var. Ama “sadece
bir dünya var” diyen İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyesi ve Sürdürülebilir
Üretim Ve Tüketim Derneği (Süt-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, dünyamızı
hep birlikte onarıp koruyabiliriz. Sürdürülebilir kalkınma için hepimize düşen görev ve
sorumluluklar var açıklamasını yaptı.
“DOĞAYLA BARIŞMAK: İKLİM, BİYOÇEŞİTLİLİK VE KİRLİLİK GİBİ ACİL DURUMLARIYLA MÜCADELE İÇİN BİLİMSEL PLAN
2021’de başlayan BM ekosistemi yenileme on yılı kapsamındaki ilk kutlama olan 5 Haziran 2022 Çevre Günü teması, geçmişten bugüne atıfla “sadece tek bir dünya” olarak seçilerek, gezegenimizi yenileme ve koruma için küresel ortaklaşa eylem çağrısı ile güçlendiriliyor diyen Prof. Karaosmanoğlu “Çünkü tek bir dünya var. Dünyamızı birlikte koruyabiliriz. Unutmayalım: evrende milyarlarca galaksi var. Galaksimizde milyarlarca gezegen var. Ama sadece bir dünya var. Şubat 2021’de açıklanan

“Doğayla Barışmak: İklim, Biyoçeşitlilik ve Kirlilik Gibi Acil Durumlarıyla Mücadele İçin Bilimsel Plan” adlı UNEP raporu adında da yer aldığı gibi bizlere üç acil başlıkta yapmamız gerekenleri bildirdi.
9 Kasım 2021 tarihli UNEP i̇klim durumu: İklim Eylem Notu’nda da insanlık için kırmızı kod tanımı ile iklim acil durumu sunuluyor. Yok sayamayacağımız, endişe kelimesinin yetersiz olduğu, korkmak gereken bir durumdayız. Geleceğimizi güvence altına almak, yeni salgınları önlemek için iklim değişikliği, biyoçeşitlilik kaybı ve kirlilik sorunlarımız için siyasi, ekonomik ve teknik çözümler bulmalı, daha sürdürülebilir üretim ve tüketim yaparak doğa ile barışmalı, “sadece tek bir dünya” var diyerek günlük ve endüstriyel yaşamı sürdürülebilir kılmalıyız vurgusunu yaptı.

SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA İÇİN HEPİMİZE DÜŞEN GÖREV VE SORUMLULUKLAR VAR
“En iyi atık-enerji-su yönetimi ile kaynak verimli, mevcut en iyi teknolojiyi kullanan sürdürülebilir üretimle sanayide, sürdürülebilir tüketim ile evde, okulda, işte, yolda, ormanda, tarlada hem akçeli maliyeti hem de güzelim gezegenimiz dünya için üç acil başlıktaki maliyeti azaltabiliriz.
Hep beraber harekete geçmeli, fikirlerimizi çözümlerle güçlendirmeliyiz. Çünkü sürdürülebilir kalkınma yolunda, küresel ortaklığı canlandırmak, hız kazanmak için her birimize, ülkelere düşen görev ve sorumluluklar var. Umudumuzu yitirmemeli ve çok çalışmalıyız. Hem biz hem de dünya mutlu olmalı.”
Unutmayalım ki tabiatın şiiri hiç bitmez.


 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bilge Sebilcioğlu Arşivi
SON YAZILAR