576 kişi hastanelik olmuştu konuyla ilgili açıklama geldi

576 kişi hastanelik olmuştu konuyla ilgili açıklama geldi

Konya'nın Ereğli ilçesinde yaklaşık 576 kişi, bulantı ve kusma gibi şikayetlerle hastaneye başvurmuştu konuyla ilgili açıklama geldi

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Ereğli liçesinde 15/05/2022 tarihinde karın ağrısı, bulantı ve ishal şikâyeti ile hastaneye başvuran kişi sayısında artış olması üzerine, Valimiz Sayin Vahdettin Özkan'in talimatı ile bütün kurumlar koordine edilmiş ve bilgilendirilmiştir. Aynı gün il sağlık müdürlüğünden ilgili uzmanlar Ereğli ilçesine giderek kriz masası oluşturulmuş, hastaneye ilgili doktor ve sağlık personeli takviyeleri yapılmış, eczanelere şikayetlere yönelik ilaç tedariği sağlanmıştır. Sağlık Bakanlığı'mız Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından gelen uzman ekiplerde yerinde değerlendirmeler yaparak önenlerde bulunmuşlardır. Eş za manlı olarak İlçemizin şebeke suyundan ve şikâyetleri olan hastalardan gerekli test ve tahlil numuneleri alınmış, liçe şebeke suyunun normal sınırlarda olan klor seviyesi artırılarak, muhtemel su kaynağı kirliliği ile ilgili tedbirler alınmıştır.

15 Mayıs Pazar gününden itibaren hastaneye başvuran hastaların tamamında hafif şikayetler görülmüş, ek hastalıkları bulunan birkaç vatandaşımız gözlem amaçlı hastaneye yatırılmış, bir gün sonra onlarda taburcu edilmiştir. Vakaların artış gösterdiği ilk günden itibaren her gün ilçemizin farklı noktalarından su numuneleri alınarak kontrol-analiz ve izlemn çalışma lan yapılmaktadır. Yapılan analiz ve değerlendirmeler aralıksız bir şekilde sürdürülmektedir. Alınan numuneler, Konya Halk Sağlığı Laboratuvarında ve Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Halk Sağlığı Referans Laboratuvarı'nda tahlil edilmektedir. Bu süreçte alinan su numunelerinde yapılan inceleme sonuçlarında çoklu virüs analizleri de dahil her hangi bir uygunsuzluğa rastlanılmamıştır.

Salgının başladığı ilk günden itibaren her gün su örnekleri alınmakta ve analizler ile klor ölçümleri devam etmektedir. Bu süre içerinde vaka sayıları da giderek azalarak mevsim normalleri düzeyine yaklaşmıştır. Ancak bu dönemde her ihtimale karşı vatandaşlarımızın kaynağını bilmediği, emin olmadığı suları kullanmamalan ve şüphelendikleri durumlarda suyu kay natarak kullanmaları önerilmektedir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.