Geleneksel arıcılığın kaliteli balları Bozkır'da

Geleneksel arıcılığın kaliteli balları Bozkır'da

Bozkır İlçe Tarım Müdürü Halil Durmuş Bozkır'da arıcılık sektörünü BBN Haber'e özel olarak değerlendirdi

Bozkır da arıcılığın önemli bir kültür olduğu vurgusuna yapan Durmuş, bölgenin endemik türler açısından da zengin olduğunu vurguladı. Durmuş yaptığı açıklamada, "Torosların etklerine kurulmuş bir ilçeyiz. İlçemizde bir çok endemik kültür barındırıyoruz. Dünyanın hiç bir yerinde yetişmeyen 8 farklı tür Bozkırımızın yaylalarından çıkıyor. Atalarımız arıcılığa gönül vermiş. Bizlerde devam  ettiriyoruz" dedi.

"21 BİN KOVANIMIZ VAR"

Bozkır da 21 bin kovan olduğunu belirten Durmuş,  "Bu 21 bin kovanımızın 16 bini modern, 5 bine yakını da kara kovandır. İlçemizde 280 kadar da arıcımız var. Konya'nın bal ihtiyacının yarısını bizler karşılıyoruz. Ayrıca yine arıcılıkla ilgili çeşitli proje ve desteklerimiz de oluyor" ifadelerini kullandı.

"PROLİN DEĞERİMİZ ÇOK YÜKSEK"

Bozkır balının diğer ballara göre önemli farklarının olduğunu belirten Durmuş şu ifadelere yer verdi, "Prolin değeri ve polen çeşitliliği Bozkır ballarında oldukça yüksek. Balın esas değerini ortaya koyan ve en önemli faktör prolin değeri bizde 1280 olarak ortaya çıktı. Bu balımızın kalitesini ortaya koyuyor. Ayrıca 3 yıldır bir proje geliştiriyoruz. Bu bağlamda üreticilerimize hibeli kovan, çeşitli makineler temin ediyoruz. Yine arı sütü de ilçemiz de yapılabiliyor."

TESİS BÖLGEYE DEĞER KATACAK

İnşaatı devam eden bal dolum tesisi hakkında da bilgi veren Durmuş, tesisin arıcılara yol göstereceğini aktardı. Balların burada hijyenik ortamda paketleneceğini aktaran Dumuş, hijyenik ortamda paketlenen ürünlerin internet sitesi aracalığıyla satıldığını da sözlerine ekledi.  Ayşegül Ertul

Geleneksel arıcılığın kaliteli balları Bozkır'da

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.