Konya ihya olacak

Konya ihya olacak

Bakanlık ve belediyelerin işbirliği ile kadim başkentin kalbinde büyük bir yenileme çalışması gerçekleşirken türbeönünden Konevi’ye kadar uzanacak çalışmalarla tarih, turizm ve kültür aksı ortaya çıkacak

HÜKÛMET-BELEDİYE İŞBİRLİĞİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde, merkez ilçe belediyelerinin de katılımıyla başlatılan çalışmalarla Konya şehir merkezi adeta şantiyeye döndü. Kadim başkentin kalbi konumundaki Mevlana Türbesi civarından Konevi Mahallesi’ne kadar uzanacak çalışmalarla kültür ve turizm aksı oluşturulacak.   

YENİDEN İMAR VE İHYA

Yeniden imar ve ihya çalışmaları kapsamında kent merkezindeki kirli ve yıpranmış görüntüler tarih olacak. Mevlana Çarşısı ve Altın Çarşı dönüşüm projeleriyle Kapu Camii, Aziziye Camii ve Sultan Selim Camii arasındaki bölge ihya edilecek. Alaaddin Bulvarı’nda başlatılan cephe iyileştirme çalışmaları da Mevlana Meydanı'na kadar devam edecek.

TÜRBE ETRAFINDA DÖNÜŞÜM

Mevlana Türbesi arkasında kalan bölgede de önümüzdeki günlerde kentsel dönüşüm başlayacak. Tamamlandığında bölgeyi cazibe ve turizm merkezi yapacak çalışmalar için kamulaştırma çalışmaları yüzde 90 oranında tamamlandı. Bölgede butik oteller, restoranlar, el sanatları merkezi, bedesten-arasta tarzı dükkan ve alışveriş merkezleri inşa edilecek.

TARİHİ DOKU ORTAYA ÇIKACAK

Öte yandan tarihi ve kültürel dokunun yeniden ortaya çıkarılmasına yönelik Şükran Mahallesi’nde devam eden çalışmalarla bölgeye Selçuklu ve Osmanlı mimarisi esasına dayalı olarak 116 adet dükkan ve 182 adet ofis inşa edilecek. Kent merkezindeki ihya çalışmaları Millet Bahçesi ve Konevi’deki kütüphane ve yeşil alan ile taçlandırılacak. (Ayşegül Ertul)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum