Selçuk Üniversitesi 46 yaşında

Selçuk Üniversitesi 46 yaşında

11 Nisan 1975 tarihinde yürürlüğe giren kanunla kurulan ve o günden bu yana yüzbinlerce öğrenciyi geleceğe hazırlayan Selçuk Üniversitesi, 46 yaşında.

Selçuk Üniversitesinin 46’ncı kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen program, Sultan Alparslan Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Programa; Rektör Prof. Dr. Metin Aksoy, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Emrullah Eken, Prof. Dr. İlhan Çiftci, Prof. Dr. Ahmet Tuğrul Polat, Genel Sekreter Prof. Dr. Kamil Beşoluk, fakülte dekanları, enstitü müdürleri, meslek yüksekokulu ve yüksekokul müdürleri katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl Marşının okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını, Rektör Prof. Dr. Metin Aksoy yaptı. 11 Nisan 1975 tarihinde yürürlüğe giren kanunla, bu bereketli toprakları daha da yeşertmek için dikilen fidanın, bugün 46 yaşında olduğunu belirten Prof. Dr. Aksoy; 2 fakülte ve 327 öğrencisiyle faaliyete başlayan Selçuk Üniversitesinin günümüzde; 23 fakülte, 7 enstitü, 5 yüksekokul, 22 meslek yüksekokulu, 1 devlet konservatuvarı, 54 araştırma ve uygulama merkezi ve 70 bine yakın öğrencisiyle, kökü maziye uzanan ulu bir çınar hâlini aldığını söyledi.

Selçuk Üniversitesi 46 yaşında

“SELÇUK ÜNİVERSİTESİ, TÜRKİYE’NİN EN ÜRETKEN YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARININ BAŞINDA GELİYOR”

Adını kadim medeniyet Selçuklulardan alan Selçuk Üniversitesinin kurulduğu günden bugüne, köklü bilimsel geleneği, yenilikçi eğitim anlayışı ve zengin akademik kadrosuyla Türkiye’nin en üretken yükseköğretim kurumlarının başında geldiğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Aksoy, “Öyle ki bugün Selçuk Üniversitesi, en yetkin ve saygın sıralama kuruluşlarından biri olan İngiltere merkezli Times Higher Education’ın yaptığı çalışmaya göre, genç üniversiteler listesinde dünyada ilk 400 üniversite arasında yer almaktadır. Asya üniversiteleri sıralamasında ise ilk 500 arasında yer alarak önemli bir başarıya imza atmıştır. Bu sıralamaları, Üniversitemize yakışır biçimde hep birlikte, daha yukarılara taşıyacağız. Bilim, sanat, kültür ve sosyal alandaki tüm gelişmeleri yakından takip eden ve bütün imkânlarıyla destekleyen bir kurum olan Üniversitemizi daha da güçlü kılmak adına üzerimize düşen vazifeyi hakkıyla yerine getirmeye gayret edeceğiz.” dedi.

“SELÇUK ÜNİVERSİTESİNİ HEP BİRLİKTE GELECEĞE TAŞIYACAĞIZ”

Gücünü, asırlar boyu barışın ve adaletin hüküm sürdüğü bu topraklardan ve dünyaya yön veren kadim medeniyetinden alan Selçuk Üniversitesinin, görkemli geçmişine ve bilim dünyasındaki saygın ismine yakışır bir biçimde gelişmeye ve yükselmeye devam edeceğini aktaran Prof. Dr. Aksoy, “Üniversitemizi bütün değerleriyle, sesleriyle ve güzellikleriyle hep birlikte geleceğe taşıyacağız. Selçuk Üniversitesi ailesine mensup olmanın ayrıcalığını hep birlikte yaşayacağız. Bu doğrultuda, Selçuk Üniversitesi'nin 2020-2024 Dönem Rektörü vasfıyla, güven ve huzur ortamı içerisinde, hayallerimizle dünyanın gerçeklerini birleştirerek birlikte güzel işler başaracağımıza inanıyorum. İlk günkü heyecan ve şevkimizle, “Geleneği gelecekle buluşturan bir dünya üniversitesi” olan Üniversitemize yeni değerler katmak için, tüm gayretimizle çalışmaya devam edeceğimizi belirtiyor, ailemizin bütün fertlerine derin muhabbetlerimi sunuyorum. Selçuk Üniversitesinin 46. kuruluş yıl dönümü vesilesiyle, önceki dönem rektörlerimiz başta olmak üzere, Üniversitemizin bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Selçuk Üniversitesi 46 yaşında

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy’un konuşmasının ardından program, “Anılarla Selçuk” belgeselinin izlenmesi ve Selçuk Üniversitesine vermiş olduğu hizmetlerden ve “Anılarla Selçuk” belgeseline sunmuş olduğu katkılardan dolayı Prof. Dr. Mustafa Küçüködük, Prof. Dr. Naim Ata Atabey, Prof. Dr. Hüseyin Öğüt, Prof. Dr. Fikret Akınerdem, Prof. Dr. Saadettin Tıpırdamaz, Prof. Dr. Nurgül Kılınç ve Prof. Dr. Meryem Uysal’a teşekkür plaketlerinin verilmesiyle sona erdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.