Büyükşehir para basacak!

Büyükşehir para basacak!

Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, "Kendi parasını basan ilk belediye olabilir miyiz bilmiyorum. Sosyal yardımlar ve belediye iştirakindeki şirketlerin alım satımları için şehir coin (kripto para) uygulaması üzerinde çalışıyoruz” dedi

KRİPTO PARA YOLDA

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, sosyal yardımların yapılabileceği, belediye iştirakindeki şirketlerin alım satımlarını gerçekleştirebilecekleri ve vergi tahsilatının yapılabileceği "şehir coin (kripto para)" uygulaması üzerinde çalıştıklarını söyledi.  Başkan Altay, “Kendi parasını basan ilk belediye olabilir miyiz bilmiyorum” diye konuştu.

COİN İLE VERGİ ÖDEME

Belediyelerin ve başkanların en önemli görevinin "para bulmak" olduğunu belirten Altay, "Biz acaba bir 'şehir coin' üretebilir miyiz diye çalışıyoruz. Sosyal yardımlarda ya da belediye iştirakindeki şirketlerin alım satımlarında bu sistemi kullanabiliriz. İleride belediyenin aldığı vergileri de bu coinlerle alabilirsek kendi ekosistemimizi oluşturabiliriz” dedi.

KRİPTO PARA NEDİR?

Kripto para, takas işlemlerinde kullanılabilen, tamamen dijital, şifrelenmiş, sanal para birimidir. Kredi kartı ile aynı mantıkta çalışma prensibine sahip. (Yapılan işlem sonucunda sadece sistem verilerinde değişiklik meydana gelir). İlk kripto para olan Bitcoin, 2009 yılının başlarında Satoshi Nakamoto kod adıyla ortaya çıkan kişi ya da kişiler tarafından geliştirildi. Ödeme sistemleriyle ilgili en önemli problemlerden birisi aynı paranın iki kere harcanması olasılığıdır. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.