Konyalı esnaf faiz yükünün altından nasıl kalkacak?

Konyalı esnaf faiz yükünün altından nasıl kalkacak?
Halkbank Genel Müdürlüğünce faiz güncelleme uygulamasıyla kademeli olarak 10-15 puan artırıldı. Artırım sonrası Konyalı esnaf, faiz yükünün altından nasıl kalkacağı ise merak konusu olurken, konuya ilişkin KONESOB'tan açıklama geldi.

Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Karabacak, Hazine destekli kredilerin faiz güncellemeleri konusunda açıklamalarda bulundu. Kredilerin devam eden taksit ödemeleri maalesef Halkbank Genel Müdürlüğünce faiz güncelleme uygulamasıyla kademeli olarak 10-15 puan artırıldığına dikkat çeken Başkan Karabacak, Esnaf ve Sanatkarların bu faiz yükünün altından kalkamayacağına dikkat çekti ve öneride de bulundu.

AĞIR BİR YÜK GETİRECEK

Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Karabacak, Hazine destekli kredilerin faiz güncellemeleri konusunda yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi, “Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerimiz aracılığıyla Halkbank tarafından Esnaf ve Sanatkarlarımıza kullandırılmış olan hazine destekli kredilerin devam eden taksit ödemeleri maalesef Halkbank Genel Müdürlüğünce faiz güncelleme uygulamasıyla kademeli olarak 10-15 puan artırılmıştır. Kullandırılan krediler her ne kadar değişken faizli kredi olarak verilmiş olsa da bu uygulama Esnafımızın üstüne ağır bir yük getirecektir. Uygulamaya geçilmeden önce aldığımız duyumla yapmış olduğumuz girişimler neticesinde % 29’a çıkarılacak olan oranlar kademeli bir sisteme dönüştürülmüş. Girişimlerimizin karşılık bulmuş olmasından dolayı teşekkür ediyoruz. Kesinlikle bir güncelleme beklemezken yapılan uygulamanın bizleri üzdüğünü ve böylesine bir faiz yükünün altından Esnaf ve Sanatkarımızın kesinlikle kalkamayacağını önemle belirtmek isteriz. Bu uygulama yerine, yeni kullandırılacak olan kredilerde kredi faiz oranlarının artırılmasının daha makul olacağını ifade etmek isteriz. Bu bağlamda her daim Esnaf ve Sanatkarlarımızın yanında olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan ve Hükümet yetkililerimizden Esnaf ve Sanatkarlarımızı zora sokacak bu faiz artışının yeniden değerlendirilerek kaldırılmasını önemle talep ediyoruz” dedi.

Kaynak:BBN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.