İsrail'e ihracat kısıtlaması. Türkiye o ürünleri vermeyecek

İsrail'e ihracat kısıtlaması. Türkiye o ürünleri vermeyecek
Kısıtlama kararı, İsrail, uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülükleri çerçevesinde, Gazze’de derhal ateşkes ilan edene ve Gazze Şeridi’ne yeterli miktarda ve kesintisiz insani yardım akışına izin verinceye kadar yürürlükte kalacak

Ticaret Bakanlığı, 9 Nisan itibarıyla İsrail'e ihracatın kısıtlanacağını açıkladı. Ticaret Bakanlığı'ndan yapılanan açıklamada, İsrail'in 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana, 6 ayı aşkın süredir Gazze Şeridi'nde yürüttüğü, ayrım gözetmeden masum Filistin halkına ve sivil yerleşim merkezlerine yönelik topyekûn katliamda hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısının 33 binin, yaralı sayısının da yüz binlerin üzerinde olduğu, bunların büyük çoğunluğunun kadın ve çocuklardan oluştuğu belirtildi.

Gazze Şeridi'nin yerle bir olduğunu, büyük bir yıkıma uğradığı ifade edilen açıklamada, "Gazze Şeridi’nde hayata tutunmaya çalışan Filistin halkı, çağımızda benzeri görülmemiş biçimde açlıkla ve her türlü yoklukla mücadele etmekte, en temel gıda maddelerine, tıbbi yardım ve malzemeye ulaşmaları İsrail tarafından engellenmektedir. Açlıktan ölümler artmakta, salgın hastalıklar yayılmaktadır." denildi.

tic-bak.jpg

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Türkiye, 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana çatışmaların durdurulması, insani kayıp ve fiziki yıkımın engellenmesi, önce kalıcı ateşkes ve diplomatik çözüm arayışlarının hâkim olması ve Gazze’nin yeniden imarı için, gerek taraflar nezdinde, gerekse uluslararası arenada ve İslam dünyası bünyesinde siyasi ve diplomatik çalışmaları en üst düzeyde yapmıştır. Türkiye, İsrail’in saldırıları başladıktan sonra Gazze’ye ve Gazze halkının yardımına koşarak, başta gıda, sağlık, tıbbi yardım ve binlerce hasta tahliyesi olmak üzere, gemilerle ve uçaklarla on binlerce ton yardımları ulaştırmış ve bu alanda dünyada en önde gelen iki ülkeden biri konumunda olmuştur."

"ASKERİ AMAÇLA KULLANILABİLECEK HERHANGİ BİR ÜRÜNÜN SATIŞINA İZİN VERİLMEMİŞTİR"

Bu doğrultuda, Türkiye'nin 9 Nisan 2024 tarihinden itibaren, ilk aşamada bazı ürün gruplarının İsrail'e ihracatını kısıtlama kararı aldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Bu karar, İsrail, uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülükleri çerçevesinde, Gazze’de derhal ateşkes ilan edene ve Gazze Şeridi’ne yeterli miktarda ve kesintisiz insani yardım akışına izin verinceye kadar yürürlükte kalacaktır. Esasen, çok önceden bu yana, İsrail’e askeri amaçla kullanılabilecek herhangi bir ürün veya hizmetin satışına ülkemizce izin verilmemiştir ve verilmemektedir. Gazze Şeridi’nde gelinen vahim aşama çerçevesinde, uluslararası camianın tüm üyelerine çağrımız, İsrail’in uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülüklerine uymasını teminen, üzerine düşenleri yerine getirmeleridir. Türkiye Cumhuriyeti devleti ve halkı olarak, bugüne kadar olduğu gibi Filistin’in ve halkının yanında yer almaya ve desteklemeye devam edeceğiz."

ihr.jpg

İŞTE YASAKLI ÜRÜN GRUPLARI:

-Alüminyum Profiller

-Alüminyum Teller

-Boyalar

-Bakır Profiller, Çubuklar ve Teller

-Beton Mikserleri

-Çelik Borular ve Bağlantı Parçaları

-Çelik Filmaşin

-Çelik Kapılar ve Depolar

-Çelik Köprü Akşamı

-Çelik Kuleler

-Çelik Profiller

-Çimento

-Çimentodan, Betondan veya Suni Taştan İnşaat İçin Bloklar ve Levhalar

-Demir Çelikten Tüm İnşaat Malzemeleri

-Demir-Çelik Teller

-Ekskatörler

-Elektrik Kabloları

-Elektrik Panoları

-Fayanslar

-Fiberoptik Kablolar ve Elektrik İletkenleri

-Forkliftler

-Granit

-Halat ve Kablolar

-Hırdavat Ürünleri

-Hidrolik Yağlar

-İnşaat Demirleri

-İnşaat Makinaları

-İnşaat Yalıtım Malzemeleri

-İnşaatta Kullanılan Camlar

-Kimyasal Bileşikler

-Kireç

-Klinker

-Kovalar, Kepçeler, Kürekler, Kıskaçlar ve Kancalar

-Kükürt

-Madeni Yağlar

-Makaralı Zincirler

-Mermer

-Metal İşleme Makinaları

-Metallerin İşlenmesinde Kullanılan Kimyasallar

-Mineral Gübreler

-Motor Yağları

-Paletler

-Plastik Borular

-Sandviç Paneller

-Seramikler

-Solvent Boyalar

-Tel Çekme Makinaları

-Testere Makinaları

-Tuğlalar

-Uçak Benzini ve Jet Yakıtı

-Vernikler

-Vinçler

-Yapıştırıcılar ve Tutkallar

-Yassı Çelik Ürünleri

Kaynak:BBN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.