Olcay KURT

Olcay KURT

Paylaşmanın ve dayanışmanın bayramı

Paylaşmanın ve dayanışmanın bayramı

Kurban Bayramı, İslam dünyasının en önemli dini bayramlarından biridir ve müslümanlar için büyük bir anlam taşır. Bu özel gün, Hz. İbrahim'in Allah'a olan teslimiyetini ve sadakatini simgeler. Kurban Bayramı, aynı zamanda paylaşma, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu da pekiştirir.

Kurban Bayramı, bize Hz. İbrahim'in Allah'a olan büyük sadakatini ve teslimiyetini hatırlatır. Hz. İbrahim, Allah'ın emri üzerine oğlu İsmail'i kurban etmeye hazırlandığında, Allah tarafından bir koçun kendisine kurban edilmesi emredilmiştir. Bu olay, Hz. İbrahim'in derin imanını ve teslimiyetini gösterir. Kurban Bayramı, bu sadakati ve teslimiyeti hatırlamak ve bu değerleri yaşamak için bir fırsattır, tefekkür şansıdır.

Kurban Bayramı, paylaşma ve yardımlaşma ruhunu pekiştirir. Kurban kesimi yapılan etlerin bir kısmı ihtiyaç sahipleriyle paylaşılır ve fakirlerin, yoksulların sofraları zenginleştirilir. Bu, toplumda dayanışma ve yardımlaşma duygularının güçlenmesine ve sosyal adaletin sağlanmasına katkı sağlar. Kurban Bayramı, bolluk içinde yaşayanların, ihtiyaç sahipleriyle paylaşma sorumluluğunu hatırlatır.

Kurban Bayramı, aile ve birlik ruhunu güçlendirir. Bayram, aile bireylerinin bir araya gelip sevgi ve saygıyla birbirlerini kucaklaması için önemli bir fırsattır. Aile büyükleri ziyaret edilir, aile fertleri birlikte bayramlaşır. Bu, aile bağlarının güçlenmesine ve birlik ruhunun pekişmesine katkı sağlar. Kısaca sıla-i rahim için de güzel bir fırsat yakalamış durumdayız.

Kurban Bayramı aynı zamanda müslümanlar için önemli bir ibadet ve manevi bir zaman dilimidir. Bayram namazı kılıp, dualar ederek Allah'a yakınlaşma fırsatı bulacağız. Aynı zamanda, bayramda yapılan kurban ibadeti ile Yüce Allah'a olan bağlılığımızı ve teslimiyetimizi ifade edeceğiz.

Sadakat, teslimiyet, paylaşma, yardımlaşma, aile birliği, ibadet ve maneviyat gibi değerlerin yaşandığı bu özel gün, toplumda birlik ve beraberlik duygularının güçlenmesine katkı sağlayacak ve usulüne uygun dağıtılacak kurban etleri vesilesiyle fakir fukaranın sofrası da şenlenecek.

Mübarek bayram vesilesiyle başta Gazze olmak üzere tüm ümmet coğrafyasındaki yoksul ve mazlumların sofralarının kurulması, bereketli kurban etleriyle güzel bir ziyafet çekilmesi temennisiyle herkesin kurban bayramını tebrik ederim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Olcay KURT Arşivi
SON YAZILAR