Tufan Soydabaş

Tufan Soydabaş

DİYABET İLE İLGİLİ BİLMEK İSTEDİKLERİMİZ (1)

Bu hafta size diyabet ile ilgili olarak diyabet nedir? İnsülin nedir? Gibi, sonuçta yabancı olmadığımız terimlerle ilgili bilmek istediklerimizi soru-cevap şeklinde anlatmaya çalışacağım. Hadi başlayalım:

İnsülin nedir? İnsülin, pankreasta üretilen ve yaşamsal önem taşıyan bir hormondur. İnsülin, hücrelerde insülin bağlayıcılarına yani reseptörlere bağlanır ve besinlerden aldığımız şekerin hücre içine girmesine sağlar.

Kaç Tip Diyabet vardır? İki, tip diyabet vardır. Tip 1: İnsülin eksikliği ve tip 2: insülin etkisizliği

Tip 2 Diyabet Nedir? Vücut yeterli miktarda insülin üretemez ya da mevcut insülini gerektiği gibi kullanamaz. İnsülin yetersiz olduğundan hücre içine giremez ve enerjiye dönüşemez. Tabii kanda şeker yükselir. Fazla şeker idrarla atılır. Bu yüzden diyabetli şahıs sık idrara çıkar, su kaybeder ve aşırı susuzluk hisseder.

Hipoglisemi nedir(kanda şeker düşüklüğü) ve nedenleri nelerdir? Hipoglisemi kan şekerinin normalden düşük olmasıdır. Nedenlerine gelince; gereğinden fazla insülin yapılması ya da ilaç alınması. İnsülin enjeksiyonun derialtı yerine kas içine yapılması.. Öğün atlanması, gecikmesi ya da az yemek yenmesi. İnsülin enjeksiyonu ile yemek arasındaki zamanın uzun olması. Egzersizde kullanılacak bölgeye insülin yapılması. Kusma ve ishal

Hipoglisemide yapılacak ilk girişim nedir ( bilinci yerinde ise) ? Şekerli su(4-8 adet kesme şeker veya 1-4 talı kaşığı toz şeker) veya ½ su bardağı meyve suyu veya 10-15 gr karbonhidrat içeren yiyecekler (6-8 adet tuzlu kraker, 1 dilim ekmek veya 2 galeta) alınır. 10-15 dakika sonra, kan şekeri tekrar ölçülür.

Hipoglisemide yapılacak ilk girişim nedir ( bilinci yerinde değil ise) ? Kesinlikle ağızdan bir şey verilmez. Bu durumda; glukagon yapılır. Ne kadar verileceği tıbbi bir konu olunca değinmeyeceğim. 112 ye haber vermek tabi ki yapılabilecek en önemli seçenek. Fakat 112 gelene kadar ve hipoglisemiye girdiğine eminsek parmak bala ya da reçele batırılıp yanağın iç kısmına sıvazlanır.

Hipergliseminin Belirtileri nelerdir? Çok su içme, sık idrara çıkma, ağız kuruluğu, kilo kaybı, yorgunluk bitkinlik, görme bulanıklığı, açlık hissi, deride kuruluk ve kaşıntı, uyuma isteği.

Hedef Kan şekeri değerleri ne olmalı? Tip 1 ve 2 genç erişkinler açlık: 80-120mg/dl; yemek sonrası, uyku öncesi 100-140 mg/dl gece saat 03.00 gibi 70 mg/dl den büyük; Yaşlılar açlık 100 mg/dl den büyük, tokluk: 100 mg/dl den büyük; Hamileler açlık 60-90 mg/dl arası tokluk yemek sonrası ve uyku öncesi 130 mg/dl un altında; Okul çağı çocukları açlık 90-160 mg/dl, tokluk 120 den büyük olmalı

Bu bahsedilen tüm yaş grupların 3 aylık geriye dönük şeker hbA1c % 6,5 un altında olmalı… Sonra devam edelim

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.