Süleyman SAYAN

Süleyman SAYAN

Arap baharı biter!

Arap baharı biter!

Yaygın kanaate göre Futbol 1863 yılında İngiltere'de oynanmaya başlamıştır. Futbol, on birer oyuncudan oluşan iki takım arasında, kendine özgü küresel bir topla oynanan takım sporudur. 21. yüzyıl itibarıyla 200'ün üzerinde ülkede 250 milyonu aşkın oyuncu tarafından oynanmakta olup dünyadaki en popüler spordur. Futbol maçları dikdörtgen şeklindeki, yapay veya gerçek çimle kaplı sahada oynanır.

Teknik direktör; sporcunun ya da takımın başarı elde etmesi için çeşitli stratejiler ve yöntemler geliştirir, uygular ve analiz ederler. Birlikte çalıştığı kişi ya da takımın hem saha hem de diğer çalışmaları için eğitim programlarını yapan, bu eğitimlerin düzenli uygulanmasını sağlayan bununla birlikte ilgili kişi veya kişilere teknik ve psikolojik destek veren kimsedir. Bu mesleği icra eden kişi, ilgili eğitim programının hazırlanması, uygulama ve takibinin yapılması sonucunda programın sporcu ya da takım üzerindeki fayda ve zararlarını süreli aralıklarla analiz etmekle yükümlüdür.

Cumhuriyet ile hemen hemen yaşıt olan kulübümüzde elle tutulur gözle görülür başarılar yeni stadyum ile beraber geldiği doğrudur. Bu durum İngiltere’de ki futbolun gözlere iyi gelmesinde ki etkilerden biridir. Ülkemizde çağdaş futbol dediğimiz son 20 yılın oyununu ele alırsak Konyaspor bu ligin dinamikleri arasına girer. Fakat son 10 yılda en dipten en üst seviyeye kadar gelmiş belli ivme yakalamış takım görürüz. Öyle yada böyle birçok seviyeden geçen takım neden Arap İsmail'e emanet edildi. Daha da önemlisi bu kadar zaman geçti neden hala takımın başında. Hocanın şahsına, kişiliğine, beyefendiliğine karşı en ufak bir saygısızlık yapmam söz konusu da değildir. Fakat ben kendisini teknik anlamda yetersiz buluyorum.  Zira yazımın başındaki tanım ile futbol oyunu oynayacak imkan var fakat teknik duruma gelince ben karşılık bulamadım. Doku uyuşmazlığı sanırım. Bu benim görüşümdür tabi herkes katılmayabilir.  Allah aşkına şu mantığı bana kim açıklayabilir. Jevtovic top çıkarmak için iki stoperin arasında gömülürken asıl işini de yapmak zorunda kalıyor bu hamle ile Abdülkerim sola kayıyor mevcut 2 sol bek üst üste biniyor, belki Visca'yı etkisiz bırakmayı amaçladın tamam güzel, kanat değiştirdi adam sistemin çöktü. Zira topa sahip olma yüzde15'lere kadar indi. Madem koy jevtovic'i stopere Abdülkerim ile oynasın. Ortaya da illa Oğuz'u mu koyacaksın yanına koyarsın Milosevic yada Miya'yı hatta Hurtado'yu teknik açıdan ezilmesin.

Hocam başarılı teknik direktörler aykırı işler yaptığı için başarılıdır. Aykırı işlerde ön libero çıkartıp ön libero almak, kanat çıkartıp kanat almak değildir maalesef.

Maç sonlarında kadroya sallamak ise şahsına ait değil ülkemizde moda zaten o yüzden bahsetmeyeceğim. Şimdi ben bu maçın neresini eleştireyim?

Fizik gücü henüz yetersiz Eduok'tan böyle bir mücadelede medet beklenmesine mi, Milosevic'in kenarda oturtulmasına mı, umudumuzun Hurtado olmasına mı, Artem, Levan, Miya varken penaltıyı Skubic'e kullandırmasına mı? Söyle hocam hangisini eleştirelim! 

Sonuç olarak; Neşteri vuracak yer bellidir. Bu takım en kötü ligin ilk yarısını kaldıracak kalite bir takımdır. Bazen işler beklenildiği gibi olmaz.  Kendi çizgini koyabilme adına, istifa etmekte bir hizmettir. En azından kovulmaktan iyidir. A grubu hastaya B grubu kan verince sonuç hüsran oluyor. Bu Arap baharının en azından kafada bittiği andır. Fenerbahçe maçı ve sonrası durumda bugünden farklı olacaktır.

Maçın sözü; Hayatta yapılacak o kadar çok hata vardır ki aynı hatayı yapmakta ısrar etmenin anlamı yoktur.

------------

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Süleyman SAYAN Arşivi
SON YAZILAR